ÜYELERİMİZ

 

 

 

CNR ile 2015 yılında yapılan 3 yıllık sözleşmemizin sona ermesinin ardından, önümüzdeki yıllarda yapılacak ‘Boat Show’lar ile ilgili hazırlanan teklif alma şartnamesine göre alınan teklifler ve yapılan karşılıklı görüşmeler ve pazarlıklar sonucu oluşan durum, 25 Nisan 2018 de yapılan toplantıda DENTUR üyelerimiz ile paylaşılarak yorum, görüş ve önerileriniz alınmıştır. DENTUR Yönetim Kurulu, bu toplantı sonrası, üyelerinden alınan yorum, görüş ve önerileriniz ışığında, oy çokluğu ile,
* Kara Fuarlarının 2019-2020 ve 2021 yıllarının Şubat aylarında,
* Deniz Fuarlarının  2018-2019 ve 2020 yıllarının Ekim aylarında, CNR HOLDING Fuar Şirketlerinden CNR Expo Fuarcılık A.Ş. ile yapılması kararını almış ve 29 Mayıs 2018 tarihinde  sözleşme imzalanmıştır. 
 
Sözleşmemiz uyarınca :

  1. 2019 Avrasya Boat Show Fuarı; 23 Şubat – 3 Mart  2019  tarihleri arasında Atatürk Havalimanı karşısı, CNR EXPO Fuar Merkezi –Yeşilköy’de yapılacaktır.
  2. 2018 Avrasya Boat Show – Denizde  4-7 Ekim 2018 tarihinde Ataköy Marina’da yapılacaktır.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi,  sözleşme kapsamında; katılımcı sözleşmesi yaptıkları tarihte “DENTUR Aktif Tüzel Üyelik” belgesine haiz üyelerimiz seçenekli fiyatlandırma yapısı ile sözleşme yapabileceklerdir.


 

 

DENTUR'un amacını ve diğer konuları anlatan ilenımız Deniz TemizDergisinin Kabatoj Bayramı sayısında yayımlandı.

 

 

 

 

27 Eylül – 02 Ekim 2016 tarihleri arasında açık olacak CNR Avrasya Boat Show - Uluslararası Deniz Araçları, Ekipmanları ve Aksesuarları Fuarı esnasında, yan etkinlik olarak “ Deniz Turizminin Mevcut Durumu ve Geleceği” başlığı altında 30 Eylül 2016 Cuma günü Saat 14:00 Ataköy Marinanın ev sahipliğinde, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız, Deniz ticareti Genel Müdürlüğümüz koordinesinde bir panel düzenlendi.

 

Anılan panele;

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İMEAK Deniz Ticaret Odası, Amatör Denizcilik Federasyonu, Türkiye Yelken Federasyonu, Deniz Endüstrisini ve Denizciliği Geliştirme Derneği (DENTUR) ve  Deniz Turizm Birliği Derneği yetkilileri ve/veya üyeleri katılım sağlandi. Ve çaşta Yabancı Bayrak olmak üzere pek çok konu tartışıldı.

 

ICOMIA 2016 İSTATİSTİK RAPORU AÇIKLANDI VE DENTUR BU RAPORU SATIN ALARAK ÜYELERİNİN ÜCRETSİZ KULLANIMINA AÇTI. KULLANMA LINKİNİ VE ŞİFRESİNİ DE ÖZEL OLARAK PAYLAŞTI.

 

 

DEĞERLİ ÜYELERİMİZ

    24.11.2016 TARİHİNDE MECLİSE SUNULAN KANUN TASARISI İÇİNDE YABANCI BAYRAKLI TEKNELERE VERGİ MUAFİYETİ GETİREREK TÜRK BAYRAĞINA GEÇİŞ MADDELERİ BULUNMAKTADIR.  ÇOK KISA SÜREDECYÜRÜRLÜĞE GİRECEK OLAN KANUN TASARI LİNKİ AŞAĞIDA BULUNMAKTADIR.

BU SÜRE İÇİNDE YAPACAĞINIZ SATIŞ İŞLEMLERİ SONRASI ZOR DURUMA DÜŞMEMEK İÇİN İLGİLİ KANUN TASLAĞINI DİKKATE ALMANIZI ÖNERİRİZ.

SAYGILARIMIZLA,

DENTUR YÖNETİM KURULU


https://we.tl/mA8v1zCCbo

 

Tekne ve botlarda hız ve konfor arayan deniz tutkunları 11.CNR Avrasya Boat Show Fuarı’nda aradıklarını buldu. Fuarı, yerli ve yabancı 63 bin 507 kişi ziyaret etti.

 

 

Deniz severlerin tüm arayışlarına yanıt veren CNR Avrasya Boat Show, yoğun ilgi ile karşılandı. Geçtiğimiz yıl 50 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlayan fuarı, 3 bin 539’u yabancı olmak üzere 63 bin 507 kişi ziyaret etti. Fuar, Bulgaristan, Almanya, İngiltere, Rusya, Ukrayna, ABD, İtalya, Fransa, Romanya, Yunanistan başta olmak üzere pek çok ülkeden yabancı ziyaretçi ağırladı. CNR Holding kuruluşu Pozitif Fuarcılık organizasyonunda ve Deniz Endüstrisini ve Denizciliği Geliştirme Derneği (DENTUR) iş birliğinde gerçekleştirilen CNR Avrasya Boat Show’da her bütçeye uygun teknelerin yanında botlar, jet skiler, yelkenliler ve çeşitli deniz malzemeleri ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

 

Türk bayrağına geçiş konusunda özellikle kadınlardan destek bekleniyor

CNR Avrasya Boat Show kapsamında yapılan seminerlerde, sektörde yapılan düzenlemeler sonrasında kafa karışıklığına neden olan tüm konular masaya yatırıldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Deniz Ticareti Genel Müdürü Cemalettin Şevli ve sektör temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilen seminerde Türk sahipli teknelerin Türk bayrağına geçmesi ile ilgili tüm detaylar konuşuldu. Sektörü hareketlendirmek için yapılan düzenlemelerin CNR Avrasya Boat Show’a denk geldiğini belirten Cemalettin Şevli, “Fuarda, sektöre yaptığımız düzenlemeleri anlatma fırsatı bulduk. Biz üzerimize düşeni yaptık. Buyurun siz de üzerinize düşeni yapın. Bir an önce Türk bayrağına geçin. Türk bayrağına geçme konusunda özellikle ülkemizin kaderini belirleyen kadınlardan destek bekliyoruz” dedi. Şevli, 31 bin teknenin vize harcından muaf olduğunu hatırlatarak, “Vergi teşviklerinin 5-10 milyon lira gibi lüks teknelere getirildiği algısı var. Bu algı doğru değil. Her fiyata tekne var. Sıfır ve ikinci el teknelerden vergi almıyoruz. Liman başkanlıklarına müracaat etmenizi bekliyoruz” diye konuştu.

 

“Tekne bağlama sorunumuz da her keseye uygun hale getirilecek”

DENTUR Başkanı Alparslan Sirkecioğlu ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Okuyucu da Türk sahipli teknelerin Türk bayrağına geçmeleri gerektiğine dikkat çektiler. Amatör denizciliği kolaylaştırmanın denizcilik ülkesi olmanın ilk şartı olduğunu belirten Faruk Okuyucu, “Ne olacak bizim amatör denizcilerin hali diye düşünüyorduk. ÖTV’nin sıfırlanması ve KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi amatör denizcilerimiz için müthiş bir düzenleme oldu. Sektör birlik olunca bu düzenlemeler geldi. Amatör denizciler güç birliği yapmalı. Tekne bağlama sorunumuzun da her keseye uygun hale getirileceğini göreceğiz. Deniz Turizmi Yönetmeliği de sıkı bir revizyondan geçiyor. Nasıl yapılacağını bilmiyorum ama bundan sonra Türk sahipli yabancı bayraklı tekne kalmayacak. Deniz Turizmi Yönetmeliğinde dikkat edilecek noktalardan biri de bu olacak” dedi.

 

 

7 Ocak 2017 CUMA

Resmî Gazete

Sayı : 29961

KANUN

TÜRKİYE CUMHURİYETİ EMEKLİ SANDIĞI KANUNU İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN

Kanun No. 6770                                                                                                        Kabul Tarihi: 18/01/2017

 

MADDE 38 – 26/9/2011 tarihli ve 655 sayılı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“Yabancı bayrak çekilmiş olan yat, kotra, tekne ve gezinti gemilerinin Türk bayrağına geçişine ilişkin istisnalar

GEÇİCİ MADDE 9-

(1) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla yurtdışında bulunan veya yabancı bayrak çekilmiş olan Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 8901.10.10.00.11 ve 8901.10.90.00.11 numaralarında yer alan mallar ile 89.03 tarife pozisyonunda yer alan mallardan yat, kotra, tekne ve gezinti gemilerinin, Türkiye’deki gerçek veya tüzel kişilere bedelsiz olarak intikali veraset ve intikal vergisinden; bunların Türkiye’ye ithali ile kayıt ve tesciline ilişkin iş ve işlemler, 2/7/1964 tarihli ve 492 sayılı Harçlar Kanununa bağlı (8) sayılı tarifede yer alan bağlama kütüğü ruhsatnamelerinden alınacak harçlar hariç olmak üzere, gümrük vergisi dahil her türlü vergi, resim, harç, fon ve paylardan müstesnadır.

(2) Birinci fıkra kapsamına giren gemi, yat, kotra, tekne ve gezinti gemilerinin, Türkiye’ye ithali veya kayıt ve tescili öncesi dönemlere ilişkin olarak, bunları Türkiye’ye ithal edenler veya adlarına kayıt ve tescil ettirenler hakkında bunların ediniminden kaynaklı vergi incelemesi veya tarhiyat yapılmaz, daha önce yapılmış olan tarhiyatlardan varsa açılmış davalardan feragat edilmesi kaydıyla vazgeçilir, tahakkuk eden tutarlar terkin edilir, tahsil edilen tutarlar red ve iade edilmez. Bu maddenin uygulamasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye Maliye Bakanlığı yetkilidir.

 

 

 

16 ŞUBAT 2016 TARİHİNDE YAPILAN OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTIMIZDA
 YENi YÖNETİM ve DENETİM KURULU ÜYELERİMİZ BELİRLENDİ.

Derneğimiz Olağan Genel Kurul Toplantısı 16 Şubat 2016 Salı günü CNR Expo 1.Hall Toplantı Salonu Yeşilköy-Bakırköy İSTANBUL adresinde yapıldı.
Genel kurul toplantımızda yapılan seçim sonucunda, 2016-2017 döneminde görev yapacak Yönetim ve Denetim Kurulları Asil ve Yedek Üyeleri üyelerimiz aşağıdaki gibi oluştu.

YÖNETİM KURULU

Yönetim Kurulu Başkanı    Alpaslan SİRKECİOĞLU
Başkan Yardımcısı               Murat BEKİROĞLU
Genel Sekreter                     Orhun ŞENTÜRK
Muhasip Üye                        H.Uğur AKSAN

Yönetim kurulu Üyeleri
Bülent CÜNCAN, Uğur ŞAHİN, Cem HÜROĞLU, Mehmet R. SOYDAN, İbrahim KARATAŞ ,
Kerem Can ÇEŞMEBAŞI (Tek-Art Temsilcisi), B. Korhan ÖZTÜRK-(Marintek Temsilcisi)

YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELERİ
1. Ömer MALAZ-Numarine Temsilcisi,   2. Ali ÖZDAŞ   3. Mehmet AKGÜL- Lalizas Temsilcisi       4. Nihat GÜNDÜZ   5.Murat ŞAKAR    6.R. Hasan OĞUZTÜRK- Mursan Deniz Araçları Temsilcisi   7. Nihat Nahit SARAYÖNÜ

DENETİM KURULU ASİL ÜYELER
1. Ahmet Alp ESMEN    2. R. Cengiz ARSAY    3. Argun GÜNDÜÇ- Yatmar Temsilcisi

 DENETİM KURULU YEDEK ÜYELER

1.F. Ersoy EROĞLU- Kaptan Denizcilik Temsilcisi  2. F. Levent KESKİNER 3.Cemil ŞENTÜRK

 

 

 

         
            FUAR DEĞERLENDİRME TOPLANTISI  2 NİSAN 2016 TARİHİNDE YAPILDI.

  Gerek  2016 Avrasya Boat Show'u değerlendirmek ve gerekse  önümüzdeki yıl gerçekleşmesi planlanan, 10. Avrasya Boat Show ile ilgili   hususlarda fikir alış verişinde bulunmak üzere;, Boat Show'a katılmış olan Dernek Üyeleri ve Sektör Firma   Temsilcileri'nin katıldığı fuar değerlendirme toplantısı 02 Nisan 2016 tarihinde yapıldı.

 Toplantıda, CNR Expo yetkilileri tarafından, 2016  Avrasya Boat Show fuarı ile yeni  düzenlenecek olan "Deniz Fuarı" ile ilgili  kapsamlı bilgilendirme yapıldı.

DENTUR Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Alpaslan Sirkecioğlu tarafından fuar katılımcı firmalarına yönelik yapmış olduğumuz fuar anket sonuçlarını içeren sunuş yapıldı. Anket sonuçları yanında, katılımcı firmalardan gelen , fuar süresince görülen eksiklikler ile ilgili tüm görüş ve öneriler de tarafsız olarak sunuldu ve değerlendirildi.

Sunuşlardan sonra, toplantıya katılanların fuar ve fuarda yaşanan sorunlar ile ilgili görüşleri alındı. Fuar değerlendirme toplantısının, bir sonraki fuarın daha etkin yapılmasına katkı sağlayacak noktaları göstermesi açısından olumlu geçtiği ,tüm katılımcılar tarafından paylaşıldı.

DENTUR YÖNETİM KURULU
 

 

 

 

  

 

26 Mayıs 2015 tarihli 2016 yılı Boat Show Fuar Duyurumuz

      Saygıdeğer DENTUR Üyeleri ve Sektör mensubu Firmalarımız;

      CNR ile 2012 yılında yapılan 3 yıllık sözleşmemizin sona ermesinin ardından, önümüzdeki yıllarda yapılacak Boat Showlar ile ilgili hazırlanan teklif alma şartnamesine göre alınan teklifler Yönetim Kurulumuzca değerlendirilmiş ve yapılan karşılıklı görüşmeler ve pazarlıklar sonucu 2016-2017-2018 yıllarında Şubat ayında Kara, Mayıs ve Eylül aylarında Deniz fuarlarının CNR Expo Fuarcılık A.Ş. ile yapılması hususunda anlaşma sağlanmış ve sözleşme imzalanmıştır.

      Sözleşmemiz uyarınca :

1.      2016 Avrasya Boat Show Fuarı; 12 - 21 Şubat 2016  tarihleri arasında Atatürk Havalimanı karşısı, CNR Fuar Merkezi –Yeşilköyde yapılacaktır.

2.      Yeni sözleşme kapsamında; katılımcı sözleşmesi yaptıkları tarihde “Aktif Tüzel Üyelik” belgesine haiz üyelerimize seçenekli fiyatlandırma yapısı ile sözleşme yapabilme fırsatı sağlanmıştır.

        DENTUR ÜYE FİYAT LİSTESİ

AVRASYA BOATSHOW ŞUBAT 2016

 

DENTUR ÜYESİ KATILIMCI ÇIPLAK STAND FİYATI TL/M2

 

DENTUR ÜYESİ KATILIMCI TEKNE TAŞIMALI FİYATI TL/M2

0 M2 - 50 M2

 

220

 

235

51 M2 - 100 M2

 

200

 

220

101 M2 - 300 M2

 

170

 

195

301 M2 - 500 M2

 

140

 

170

501 M2 - 1.000 M2

 

115

 

150

1.001 M2 - 1.500 M2

 

105

 

145

        DENTUR ÜYE OLMAYAN KATILIMCI FİYAT LİSTESİ

AVRASYA BOATSHOW ŞUBAT 2016

 

ÜYE OLMAYAN KATILIMCI ÇIPLAK STAND FİYATI TL/M2

 

ÜYE OLMAYAN KATILIMCI TEKNE TAŞIMALI TL/M2

0 M2 - 50 M2

 

315

 

335

51 M2 - 100 M2

 

285

 

315

101 M2 - 300 M2

 

245

 

280

301 M2 - 500 M2

 

200

 

245

501 M2 - 1.000 M2

 

165

 

215

1.001 M2 - 1.500 M2

 

150

 

210


a.      Tekne sergileyen firmalar  “Tekne Taşımalı fiyat” esasını seçebilecekleri gibi, isterlerse “Çıplak Stand” kiralayarak almak istedikleri hizmet ile ilgili masrafları aşağıdaki “Bireysel Taşıma Tarifesi” üzerinden ödeyebilirler.

 

Tekne Boyu

TEKNE TAŞIMA Ataköy Marina / CNR

(tek yön)

Ataköy Marina

Lift Bedeli

Elleçleme                             Vinç

(indirme-bindirme)

Belediye, Gümrük                                   BölgeTrafik,                               Ataköy Marina

 

 

 

 

 

 

 

31 - 40 feet

546 €

15 € / m2

(çekme ve atma için ayrı ayrı uygulanır)

10,85 € / m2

7,36 € / m2

 

41 - 50 feet

873 €

 

51 - 60 feet

1.346 €

 

61 - 78 feet

2.364 €

 

Fuar alanı bekleme / gün / araç

182 €

-          Bireysel taşıma tarifesi Teknenin Alanı (Tam boy x En) esas alınarak uygulanır.

-          Fuar katılımcısının taşımalı fiyat kategorisinde katılımı halinde; Minimum 30 feet / Maximum 78 feet teknelerin, Ataköy Marinadan, travellift ile kaldırılması, (travel lift kaldırma kapasitesini aşan tekneler için gerekli ilave vinç ücret farkı katılımcı tarafından ayrıca ödenir), doğrudan tıra yüklenmesi, tır ile CNR fuar alanına taşınması ve CNR fuar alanındaki standa yerleştirilmesi,  yerleşmesi mümkün olmayan teknelerin dorse kiralarının ödenmesi ve sonrasında fuar bitiminde standlarından alınıp tıra yüklenmesi, Ataköy Marinaya intikali ve Marinanın lifti ile denize indirilmesi CNR’a aittir. CNR ‘ın taşıma sorumluluğu deniz yolu ile Ataköy Marina ‘ya gelen teknelerin sadece Ataköy Marina-CNR Fuar Merkezi-Ataköy Marina arasında geçerli olup, başka herhangi bir noktadan getirilecek ve/veya geri götürülecek teknelerin taşınması tekne sahibi katılımcının sorumluluğundadır.

b.     Sadece malzeme getiren ve forklift ihtiyacı olan katılımcılar, CNR ile sözleşmeli ve alanda tek yetkili olan taşeron firmadan aşağıdaki tarife üzerinden forklift hizmeti alacaktır. CNR ile sözleşmesi bulunan firmanın dışında alana yabancı forklift, vinç vb iş makinaları ile elleçleme grubu alınmaz.

Forklift Elleçleme Tarifesi (2016)

½ SAAT ( YARIM SAAT )--------60 TL.

1 SAAT----------------------------100 TL.

10 m3 – 20 m3 KAMYON------------250 TL.

20 m3 – 60 m3 TIR-------------500 TL

1        GÜNLÜK ( 12 SAAT )---------700 TL.

 

             

3.      31 Ağustos 2015 tarihinden sonra yapılacak Fuar Katılım sözleşmelerinde % 20 fiyat artışı   uygulanacaktır.

4.      Her yıl uygulanarak bir gelenek haline gelen, katılımcıların bir önceki yıl katıldıkları Fuardaki yerlerinin, takip eden yıl da ayni katılımcıya tahsis edilmesi için en geç 31 Temmuz 2015 tarihine kadar sözleşmesini imzalaması gerekmektedir. Aksi takdirde yeri bir başka katılımcıya satılabilir.

5.      Tüm Katılımcılara:

a.      Her M2 için 2 adet ücretsiz davetiye (Min.24 adet, Max. 1.500 adet) verilecek, ilave davetiye isteyen katılımcılar davetiye adetini 5 TL.’den satın alabileceklerdir. Davetiyeler ziyaretçilere Fuar Katılımcılar’ının kaşesi ile dağıtılacaktır. Kaşesiz davetiyeler geçersiz sayılacaktır.

b.      Fuar Katılımcılarına, 0-100 m2 için 10 adet, 101-200 m2 için 20 adet, 201-500 m2 için 30 adet, 501-1000 m2 için 50 adet, 1001 m2 üzeri için 70 adet personel yaka kartı verilecektir.

c.       Fuar Katılımcılar’ının standlarında kullanacakları elektrik için 8 KW’a kadar ücretsiz enerji verilecektir. İsteğe göre Fuar Katılımcıları; 9-50 KW için 1.000 TL, 51-100 KW için 1.500 TL, 101-200 KW için 2.000 TL karşılığında enerji alabileceklerdir. Bu bedeller için ödemelerin fuar kurulumundan önce yapılması gerekmektedir

6.       Fuar Katılımcısı Firmalar ile Fuar Firması arasında yapılacak Sözleşme, Ek’te sizlere sunulan Katılımcı Sözleşmesi Esas alınarak yapılacaktır.

     2016 Yılı Fuarı’nın siz Üyelerimize ve Sektörümüze hayırlı olmasını dileriz.

     Saygılarımızla.
     DENTUR YÖNETİM KURULU
      26.05.2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TAKİP EDİN