ETKİNLİKLER

 

CNR AVRASYA BOAT SHOW

Türkiye'de denizcilik sektörünün en büyük buluşması olan “CNR Avrasya Boat Show” da 11 - 19 Şubat 2017 tarihleri arasında CNR Expo Yeşilköy İstanbul'da 63.507deniz severlerle buluştu.  

 

 

Düzenlendiği her yıl dünyada büyük yankı uyandıran ve deniz tutkunları ile Türkiye'de denizcilik sektörünün en büyük buluşması CNR Avrasya Boat Show!..
 
CNR Avrasya Boat Show  Uluslararası Deniz Araçları, Ekipmanları ve Aksesuarları Fuarı, 11 - 19 Şubat 2017 tarihleri arasında CNR Expo Yeşilköy İstanbul'da düzenlendi.
 

Dünyanın karada yapılan 2. büyük, Türkiye’nin en büyük tekne ve yat fuarı özelliği taşıyan CNR Avrasya Boat Show’un onbirincisi 11-19 Şubat 2017 tarihleri arasında CNREXPO Yeşilköy’de ziyaretçileri ile buluşuyor. Kategorilerinde en iyilerinden olan mega yat, tekne ve yelkenlilerin sergilendiği, denizcilik sektörünün tüm aksesuar ve ekipmanlarının yer aldığı fuarı, yurtdışından da toplam 63.507 deniz sevdalısı ziyaret etti.

 

85 bin metrekarelik dev alanda denize dair her şeyi buldular.

Hızla büyüyen ülke ekonomisinin ve istihdamının önemli unsurları arasında yer alan denizcilik sektörüne, “CNR Avrasya Boat Show” önemli katkılar sağlıyor. Mega yat üretiminde dünya üçüncülüğünü yakalamış olan Türk denizcilik sektörümüz, oldukça kapsamlı ve büyük olan fuar sayesinde farklı müşteri potansiyeline ulaşmak ve dünyaya yelken açmak için birbirleri ile yarıştılar. 

 

CNR Holding kuruluşlarından Pozitif Fuarcılık A.Ş. tarafından Deniz Endüstrisini ve Denizciliği Geliştirme Derneği (DENTUR) işbirliği ile düzenlenen fuar, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve İletişim Bakanlığı tarafından da desteklendi.

ESKİ ETKİNLİKLER

AVRASYA BOATSHOW 2016 DENİZDE 

DENTUR İşbirliği ile Yeni bir BOATSHOW olan

CNR Avrasya Boat Show Deniz Fuarı, Ataköy Mega Yat Marina’da bitti.

Dört bin liradan 30 milyon liraya kadar tekneler görücüye çıktı.

Dünyaca ünlü mega yat, tekne ve yelkenlilerin yanında sektöre ait tüm aksesuar ve ekipmanların sergilendiği “CNR Avrasya Boat Show Deniz Fuarı” Ataköy Mega Yat Marina’da ziyaretçileri ile buluştu.

Dünya markalarını temsil eden fuarda, 4 bin liradan 30 milyon liraya kadar fiyat aralığındaki tekne, yat ve yelkenliler deniz severlerin beğenisine sunuldu

300’ün üzerinde markanın katılımı ile gerçekleştirilen CNR Avrasya Boat Show Deniz Fuarı’nı 246 sı yabancı , 7521 i yerli olmak üzere 7767 ziyaretçi gezdi.

CNR Holding kuruluşlarından Pozitif Fuarcılık ile DENTUR işbirliğinde düzenlenen CNR Avrasya Boat Show Deniz Fuarı, dokuz yıllık kara başarısının ardından, bu yıl ilk kez denizde gerçekleştirdi. 2016 yılının mega yat, tekne, bot, yelkenlilerin yanı sıra sektöre ilişkin tüm aksesuar ve ekipmanların da vitrine çıkarıldığı fuarda, 4 bin liradan 30 milyon liraya kadar fiyat aralığındaki tekne yat ve yelkenliler deniz severlerin beğenisine sunuldu.

Ataköy Mega Yat Marina'da 26 Eylül tarihinde özel konuklarını ağırlayan CNR Avrasya Boat Show Deniz Fuarı, 27 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında tüm ziyaretçilerine açık oldu. Fuarın VIP açılışı CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, DENTUR Başkanı Alparslan Sirkecioğlu, Deniz Ticareti Genel Müdürü Cemalettin Şevli, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Okuyucu ve CNR Holding Satış Genel Koordinatörü Cem Şenel’in katılımı ile yapıldı.

50 bin tekne bağlama kapasitesi

Açılışta konuşan Deniz Ticareti Genel Müdürü Cemalettin Şevli, Türkiye’de deniz kültürünün geliştirilerek istihdamın artırılması gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “28 bin civarında olan tekne bağlama kapasitemizi 2023 yılında 50 bin civarına ulaştırmayı hedefliyoruz. Gemi yat sektöründe istihdamın geliştirilmesi, ülkemiz ekonomisine yeni döviz kaynaklarının oluşturulması için yat sanayii, deniz turizmi, yat imalatı sektörü bu fuara katılmalı ve desteklemeli.” Şevli, yakın zamanda 5 bin civarında yatın Türk bayrağı ile taçlanacağını hatırlattı.

“Deniz fuarımızı gelenekselleştirmeyi amaçlıyoruz”

DENTUR Başkanı Alparslan Sirkecioğlu da şubat ayında CNR EXPO Yeşilköy olarak karada düzenledikleri CNN Avrasya Boat Show Fuarı’nı gelenekselleştirdiklerini, amaçlarının denizde düzenledikleri fuarı da gelenekselleştirmek olduğunu söyledi. Sektörün yabancı bayrak sorununa da değinen Sirkecioğlu, “Bu konudaki çalışmalarımız ve önerilerimiz dikkate alındı. Uzun zamandır sektörün önünde tüm sorunların çözülecek olması, teknelerde Türk bayrağı taşımanın avantajlı hale getirilecek olması bizi çok fazla sevindirdi” diye konuştu.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Okuyucu ise fuarın amatör denizciliğe sunacağı katkılar açısından önemine değindi. CNR Holding Satış Genel Koordinatörü Cem Şenel de kara başarısının denize taşınmasının heyecan verici olduğunu belirterek, “ Birbirinden renkli etkinliklere ev sahipliği yapan fuarımızı, denize indirerek gerek sektöre gerek ülke ekonomisine büyük katkılar sunmayı hedefliyoruz ” diye konuştu.

Her bütçeye göre deniz taşıtları fuarda

Trio, Karina, Turmarin, Princess, Deniz Yatçılık gibi firmalar ile Absolute, Fairline, Galeon, Prestige, Sea Ray, Numarine, Dufour Yatchs gibi dünya markalarının en iddialı motor yat ve yelkenlilerin sergilendiği fuarda, 32 metre uzunluğu ile Sanlorenzo CNR Avrasya Boat Show Deniz Fuarı’nın en büyük teknesi olarak öne çıktı. Aralarında milyon dolarlık yat ve teknelerin de sergilendiği CNR Avrasya Boat Show da uygun bütçeli tekneler de ilgi gördü.

Yurt dışından fuara yoğun ilgi

Bulgaristan, Rusya, İngiltere, İspanya, Fransa, Yunanistan, İran ve İtalya başta olmak üzere çok sayıda ülkeden ziyaretçinin gelmesinin beklendiği fuarda yerli ve yabancı 7 bin 767 ziyaretçi gezdi. Megayattan katamarana kadar her türlü teknenin sergileneceği fuarda amatör denizciler için de daha az bütçeyle sahip olunabilecek tekneler de yer aldı..

Fuarda öne çıkan yat ve tekneler

Fuarın gözdesi olacak: Hanse 675

21 metre boyuyla dikkat çeken Hanse 675, ileri teknolojiyi en yüksek standartlarla bir araya getirmesiyle tanınıyor. Almanya’da üretilen en büyük seri yat modeli olan 675, İstanbul sahillerinde boy gösterecek.

Süper yatta iddialı

Absolute STY serisinin 13.65 metre uzunluğundaki modeli 43 STY, Ataköy’de sergilenecek süper yatlar arasında. Markanın bu yeni modeli yüksek tavanlar ve rahat mekanları ile dikkat çekiyor.

Denize davet ediyor

Galeon 500 FLY, geniş gövde camları, ana güverte ve alt güvertesi ile yolcularına aydınlık ve davetkar bir atmosfer vaat ediyor. 3 seçenekli süperyat, 16 metre boyunda. 

 

DAHA ÖNCEKİ ETKİNLİKLERİMİZ:

Dernek olarak, gerek yurt içi ve gerekse yurt dışı sektörümüz ile ilgili faaliyetleri daha etkin takip etmek, üyesi olduğumuz federasyonlar ile uluslararası örgütlerin sektörümüz ile ilgili çalışmalarında daha aktif yer almak amacıyla katıldığımız etkinlikleri aşağıda görebilirsiniz.

Yat ve tekne endüstrisinde bir dünya markası olma yolunda, biz de dernek olarak sektörümüzün uluslararası alanda en etkin bir şekilde tanıtımı ve sektör platformlarında yer alması için çalışmaktayız.

Ülkemizi ve sektörümüzü temsilen dernek olarak tam üyesi olduğumuz, başta AB ve Amerika olmak üzere tüm dünyada 33 ülkenin,  üyesi olduğu International Council of Marine Industry Associations (ICOMIA) isimli üst kuruluşun bünyesinde yer alan, alt komite, çalışma kurulları ile genel kurul toplantılarına etkin olarak katılmaya devam ettik.

Bu kapsamda; 10-14 Haziran 2013 Londra ve 18-21 Kasım 2013 Amsterdam’da yapılan, ICOMIA’nın en yüsek seviyedeki istişare ve karar organı Executıve Committee (İcra Kurulu) ile  Çalışma Grubu Toplantılarına iştirak ettik.

Özellikle Amsterdam’daki  ICOMIA Genel Kurulu Toplantısı esnasında; İstanbulda yapılacak, 2-4 Haziran 2014 tarihindeki Dünya Marinalar Konferansı (WMC) ile 4-7 Haziran 2014 tarihlerindeki ICOMIA/IFBSO Konferansının tanıtımlarını yaptık.

 

Sektörümüzün önem verdigi Fuarlardan biri olan METS Marine Equipment Trade Show 11-16 Kasım 2012 ve 18-21 Kasım 2013 tarihleri arasında Mets-Amsterdam’da yapılmıştır.Aksesuar ve Ekipman Fuarına katılımcı Türk firmalarının yanı sıra bir çok üyemiz de izleyici olarak katılmışlar,bilgi alış verişi yaparak,yeni iş imkanları araştırmışlardır.

 

TAIWAN INT'L BOAT SHOW

‘Taiwan Int’l Boat Show’ duyurusu

Değerli Üyelerimiz,
Taiwan Dış Ticaret Geliştirme Konseyi ( TAITRA ) İstanbul Şubesi tarafından bilgilendirildiğimiz üzere, 10-13 Mart tarihlerinde Kaohsiung Exhibition Center – Horizan City Marina da, Taiwan Yacht Industry Association (TYIA)-Tayvan Yat Endüstrisi Derneği tdesteği ile düzenlenecek olan  “ Taiwan Int’l Boat Show’ u ziyaret etmek üzere en az 10 kişiden oluşan bir delegasyon oluşturulduğu takdirde;

-        3 Gece Otel konaklaması
-        Transferler
-        Firmalar ile karşılıklı görüşmelerin organize edilmesi

TAITRA tarafından karşılanacaktır. Ayrıca KOSGEB’inde Uçak Biletine 2000 TL’ye kadar destek verdiği belirtilmiştir.
Fuarla ilgili bilgilere www.Boatshow.tw adresinden ulaşabilirsiniz.
Delegasyona katılmak isteyen üyelerimizin aşağıdaki  formu doldurarak 31 Aralık 2015 tarihine kadar dentur@dentur.org.tr  adresine yollamaları gerekmektedir.
Saygılarımızla

 DENTUR, Deniz Endüstrisini ve Denizciliği Geliştirme Derneği adına
 Alpaslan Sirkecioğlu,
Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

İZFAŞ BOAT SHOW 2015

 

3.TEKNE,YAT  ve DENİZCİLİK FUARI 8-12 Nisan 2015 tarihleri arasında yeni fuar merkezinde yapıldı.
Üçüncü kez kapılarını açan İzfaş Boat Show’da, 19 bin 900 metrekarelik alanda, 78 firmanın ürettiği yat, tekne ve denizcilik ürünleri sergilendi. Türkiye’nin en büyük, dünyanın sayılı fuar alanlarından birisi olan ve geçen ay açılan Fuar İzmir, açılışından sonraki 2. fuar olarak denizcilik fuarını düzenlemiş oldu.

Ülkemizin deniz kenti olmasını beklediğimiz  İzmir'de düzenlenen bu fuarı, yat ve tekne endüstrimiz ile denizciliğimizin gelişmesine katkı sağlaması amacıyla DENTUR olarak destekledik.

 

 

 

 

 

 

 

TAKİP EDİN